Відкриті уроки

Тема: Узагальнення за темою «Єгипет»
Мета: шляхом використання дидактичних ігор, конкурсів закріпити, систематизувати та узагальнити знання учнів з теми;  удосконалювати навички роботи в групах;
 розвивати уміння давати характеристику іс­торичним подіям, особам, будувати логічні ланцюжки,  застосовувати набуті знання та вмін­ня в новій навчальній ситуації; сприяти розв'язанню завдань з формування творчо­го мислення учнів, їх предметних компетенцій, розвитку активної пізнавальної діяль­ності;
виховувати любов до історії.

Обладнання: карта, картки із завданнями,   роздавальний матеріал, кросворди,       сигнальні картки .
Тип уроку: урок узагальнення й систематиза­ції знань.
Форма проведення:  урок-гра
                                                                   
                                                                                         Хід уроку
I.    Організаційний момент
II.   Мотивація навчальної діяльності
Одного разу  великий учений –астроном  П’єр  Симон Лаплас сказав : «Те , що ми знаємо ,- обмежене, а те, чого ми не знаємо , -  нескінченне» Це висловлювання стане епіграфом нашого уроку .
  Дорогі друзі! Ми з вами завер­шили вивчення   теми « Єгипет ». Сьогодні ми узагальнимо і підсумуємо, перевіримо свої знання. У нас буде незви­чайний урок. Ви матимете можливість про­демонструвати свої інтелектуальні здібнос­ті, вміння працювати в групі, спілкуватися, відстоювати власну точку зору.
III.    Основна частина уроку
Гра  « Щасливий випадок»
Учні поділені на дві команди  « Нижній  Єгипет» і «Верхній Єгипет»
Кожна команда має свою символіку  «Нижній  Єгипет»- червоний колір  і «Верхній Єгипет»- білий колір .
І тур . «Естафета .»
Запитання ставиться кожному члену команди.  Якщо всі  правильно  відповідають , команді додається ще 3 бали.
Запитання для команди  «Нижній Єгипет»
1.           Річка яка протікає в Єгипті ?(Ніл)
2.     У яке море впадає Ніл ?(Середземне)
3.     На березі річки росте очерет, який називають…( папірус)
4.     Вітер , який дме 50 днів , єгиптяни називають …( хамсин)
5.     Ніл виходить з берегів , почалася…(повінь)
6.     Стародавні Єгиптяни  займалися в основному ….(землеробством)
7.     Як єгиптяни молотили зерно?
8.     Щоб зрошувати поля єгиптяни прокопували…( канали0
Запитання для команди  «Верхній Єгипет»
1.Підйомні машини для води називали…(шадуфи)
2.Єгипет поділений на області . які називалися …(номи)
3. Єгиптом управляв… ( фараон)
4. На голові єгиптяни носили …(перуки)
5. Єгипетське письмо – це…(ієрогліфи)
6. « Вухо хлопчика на його …» ( спині)
7. « Батько жаху»- це … ( сфінкс)
8. Найвища піраміда …? (Хеопса)
ІІ тур .Конкурс кросвордів .
Команди обмінюються кросвордами . Кожне запитання кросворду  -1 бал.
ІІІ тур  «Хто це?»
1.Він розбив гіксосів , штурмом здобув фортецю Аваріс  та звільнив країну . (Фараон Яхмос).
2.Гоноровитий і безжальний фараон . Ходив походами на  Сирію та Палестину.
(Тутмос ІІІ)
3. Він здійснив релігійну реформу, побудував місто нечуваної краси .(Аменхотеп (Ехнатон))
4.Царював 67 років . ходив походами проти хетів , побудував нову столицю і храм  богові Птаху. ( Рамзес ІІ)
ІV .Конкурс капітанів . Капітани отримують завдання у конвертах .На підготовку дається 5 хвилин Ціна запитання -3 бали.
  V  тур « Мозаїка.» Учні отримують слова з яких мають скласти визначення поняття  і назвати його .Команда яка швидше і правильно справиться з завданням отримує 2 бали
 VІ тур  «Снігова куля»
  Всі учасники записуючи речення по черзі складають розповідь .
І команда –« Освіта»
ІІ команда - «Література»


Резервний тур «Впіймай  помилку»  
Командам пропонується текст з помилками, які потрібно знайти й виправити.
Один брехун і хвалько стверджував, що за допомогою «машини часу» він побував у Стародавньому Єгипті.
Коли я потрапив до цієї країни, — розповідав він друзям, — то дізнав­ся, що у єгиптян велике горе. Ніл не розливався вже декілька років і дуже обмілів. Решту річок Єгипту можна було легко перейти убрід. Корабельни­ки довезли мене Нілом до першого порогу я щедро розплатився з ними, узяв решту —  жменю дрібних монет і зійшов на правий берег У цьому місці була зведена найбільша з пірамід, в якій, як відомо, похований фараон Ту-танхамон. Як тільки я вирушив до піраміди, як хлинула злива і мені дове­лося рятуватися від дубовому гаю. Чекаючи, поки скінчиться злива, я став шукати вхід до піраміди. Проте єгиптянин сказав мені, що гробниця Тутанхамона давно пограбована і жодна річ не збереглася.
Припини вигадувати, — перервали розповідача слухачі, — ти ніко­ли не був у Стародавньому Єгипті. Твоя розповідь .містить десятки істо­ричних помилок!

Аналіз помилок
1.  Розливи Нілу відбувалися щорічно. На початку літа в Центральній Африці йдуть сильні дощі, водночас у горах, де беруть своє початок притоки Нілу, тане сніг, це й спричиняє його розливи.
2.         Інших річок в Єгипті не було.
3.         Карбованих монет у Стародавньому Єгипті не було. Існував прямий обмін товарами. В разі необхідності мірилом вартості служило зерно.
4.         Піраміди зводилися лише на лівому березі. Згідно з віруваннями ста­родавніх єгиптян, на заході «вмирало» сонце, занурюючись у потой­бічний світ.
5.         Найбільша піраміда була побудована для фараона Хеопса.
6.         В Єгипті жаркий та посушливий клімат. Дощі випадають вкрай рідко.
7.         У районі пірамід дубових гаїв не було.
8.         Гробниця фараона Тутанхамона була винайдена Картером недотор­канною в 1922 р.
Кожна правильна відповідь оцінюється у 2 бали.


ІV Підсумки уроку. Оцінювання знань учнів .
V. Домашнє завдання ( на вибір учнів)
1. Скласти кросворд

2. Намалювати  саркофаг для фараона .

Немає коментарів:

Дописати коментар