Історія 6 клас
ТЕМА. Вплив природно-географічних
умов на розвиток античної грецької цивілізації.Населення Давньої
Греції.Хронологічні межі історії античної Греції та її періодизація
Очікувані результати:
• учні зможуть пояснювати причини більш пізньої появи цивілізації в Європі
порівняно зі Давнім Сходом;
• аналізувати текст,
робити висновки;
• навчаться формулювати
проблему, шукати шляхи її вирішення; приймати спільні рішення.
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу.
Обладнання: карта «Давня Греція до сер. V ст. до н. е.», синхроністична таблиця
«Давні цивілізації»; інформативний матеріал для груп.
Методи навчання: проблемно- пошуковий
Форми : постановка проблемного питання , пошук рішень, евристична бесіда
Прийоми : робота у групах ,робота з синхронізованою таблицею.
ХІД УРОКУ
І. Оголошення теми та
очікуваних результатів уроку
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Загальнокласна бесіда
та постановка учнями проблемного питання
1. Що ви знаєте про
Давню Грецію?
2. Що б ви хотіли
дізнатися?
ІІІ. Вивчення нового
матеріалу
Учитель пропонує
здійснити уявну подорож з Єгипту до Давньої Греції, але спочатку знайти її на
карті та відповісти на питання:
• В якій частині світу
знаходиться Еллада?
• Як називається
півострів, де вона знаходиться?
Робота з синхроністичною таблицею
• До якого часу
відноситься початок давньогрецької цивілізації?
• Що в цей час являла
собою Єгипетська, Месопотамська цивілізації?
• Зробіть висновок. (На
Сході цивілізація з’явилася раніше.)
• Яке питання у вас
виникає після цього?
(Чому раніше виникла цивілізація на Сході?)
Методом евристичної
бесіди сформулювала проблема.
Учні намічають кроки вирішення проблеми, користуючись методом
«Мозковий штурм».
Яка інформація вам
необхідна, щоб вирішити проблему?
Пропозиції дітей
записуються на дошці:
1. Що таке цивілізація?
2. Згадати особливості
виникнення цивілізацій на Сході.
4. Порівняти з
природно-кліматичними умовами Межиріччя та Єгипту.
5. Зробити висновок.
Якщо учні не назвуть
кроки до вирішення проблеми в необхідній послідовності, можна попросити їх це
зробити після запису всіх пропозицій та оформити на дошці у вигляді сходинок до
вершини — 8 хв.
Робота в групах над вирішенням проблеми
Об’єднані в групи по
6–7 чоловік діти працюють над пошуком відповіді на проблемне питання (інформативний
матеріал про природно-кліматичні умови Греції готується вчителем в необхідній
кількості екземплярів).
Представлення
результатів роботи
Презентація результатів
роботи груп.
IV. Підбиття підсумків.
Аналіз роботи груп
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний
матеріал підручника. Нанести на контурну карту г. Олімп, Іонічне та Егейське
моря, о. Крит, Північну, Середню та Південну Грецію.
ТЕМА. Перекази про
найдавнішу історію Греції . Археологічне відкриття Мінойсько –Ахейської
палацової цивілізації, її основні центри, розквіт , занепад.
Мета: cформувати в учнів уявлення про державний лад
Критського та Мікенського царств, заняття його жителів, познайомити учнів з
найдавнішими грецькими міфами та їх героями; виховувати інтерес до історії
стародавнього світу .
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань.
Обладнання: підручник, атлас,
тексти міфів Стародавньої Греції, навчальні тексти.
Методи навчання: інформаційно
рецептивні, реподуктивні
Форми : лекція,самостійна робота учнів на
здобуття та розширення знань
Прийоми : « Історичний диктант» , «Впіймай помилку».
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація знань
Історичний диктант
1. Як називається
півострів, на якому розташована Греція? (Балкани)
2. Які моря омивають
Грецію? (Іонічне, Егейське, Середземне)
3. На які частини
поділяється територія Греції? (Північна, Середня, Південна)
4. Як називали себе
стародавні греки? (Елліни)
5. Як називається
найвища гора в Греції? (Олімп)
6. Як перекладається
назва моря «Понт Евксинський»? (Чорне море)
7. Природні умови
Греції сприяли розвитку мореплавства і … (закінчіть речення).
8. Як називається
острів, розташований на південний схід від Греції? (Крит)
9. Назвіть найбільшу
область Греції. (Аттика)
10. Як називається
місто, що уславилося своїми хоробрими воїнами? (Спарта)
ІІ. Вивчення нового
матеріалу
У ч и т е л ь.
На рубежі III–II тис. на
Криті з’являються химерні споруди, які сучасні археологи називають палацами.
За переказами, тут знаходилася
резиденція легендарного володаря Крита — царя Міноса, якому острів був
переданий у володіння його батьком Зевсом.
Палац налічував понад півтори тисячі приміщень. Греки називали
палац Міноса «лабіринтом». У грецьких міфах йдеться про те,
що людина, яка потрапила туди, не могла звідти вибратися і неминуче гинула:
На думку істориків, на
Криті існувала особлива форма царської влади. Побачити критського
царя могли тільки
люди з його
найближчого оточення. Перш ніж потрапити
до тронної зали, вони повинні були обов’язково викупатися в приміщеннях,
спеціально відведених для цього.
На яскравих розписах критського палацу відтворено мирні сцени:
походи, релігійні обряди, ігри. В одному з коридорів художники виявили зображення процесії з
п’ятисот придворних у натуральний розмір. В іншому місці збереглася двометрова
фігура молодого царя-жерця: з довгим волоссям, у пишному головному уборі з
пташиного пір’я, урочисто прогулюється він по ланах серед лілій. Багато разів повторюються серед критських
розписів зображення ігор з биком: спритні хлопці та дівчата виконують на спині
тварини акробатичні вправи.
На Криті не знайдено жодних укріплень: від ворогів Крит був
захищений морем та царським флотом. За переказами, флот царя Міноса панував у навколишніх водах,
збираючи данину з прибережних міст для кровожерного Мінотавра, доки він не був
убитий знаменитим героєм Тесеєм.
Самостійна робота
Робота з текстами старогрецьких міфів:
Вчитель пропонує учням
завдання:
1. Поясніть, чому
міфічного героя Тесея особливо шанували в Афінах.
2. Поясніть, чому
Мінотавра називали чудовиськом.
4. Визначте, хто зайвий
у наведеному переліку: Тесей, Егей, Мінотавр, Осиріс, Мінос, Дедал.
Робота з підручником .Учні самостійно опрацьовують текст підручника та навчальний матеріал «Ахейська цивілізація» і відповідають на запитання.
1. Коли і де виникла
ахейська цивілізація?
2. Хто відкрив
пам’ятники мікенської культури?
3. Який вигляд мали
ахейські палаци?
4. Що можна сказати про
господарство ахейців?
5. Що, на вашу думку,
послужило причиною занепаду ахейської цивілізації?
«А х е й с ь к а ц и в і л і з а ц і я »
Пам’ятники мікенської культури були відкриті Р. Шліманом. Археологи знайшли
дорогоцінні вироби, бронзову зброю та золоті маски, що робили з обличчя померлого.
Основними центрами мікенської культури, як і на Криті, були палаци. Мікенські
палаци були споруджені з величезних кам’яних глиб без розчину для скріплення,
що, безсумнівно, свідчить про високе інженерне мистецтво ахейських
архітекторів.
Мікени були оточені фортечним муром завдовжки 900 метрів і
завтовшки 6 метрів. Верхню частину воріт прикрашала трикутна плита, на якій
було зображено двох левів — це так звані «Левові ворота». Леви клали лапи на
вівтар і суворо дивилися на тих, що входив до міста.
Найцікавіший
археологічний пам’ятник — гробниця (скарбниця) мікенського царя Атрея. Сама
гробниця прихована усередині штучно створеного кургану. Для того, щоб туди
потрапити, потрібно було пройти довгим коридором. Гробницю перетинали величезні
кам’яні блоки (кожен з них вагою був 120 т).
На чолі держави ахейців стояли царі, їхня влада була спадковою.
Царі володіли кращими землями. Землевласниками були так само воєначальники та жерці. Землю
обробляли селяни. Широко використовувалася праця рабів. Так, у палацевому
господарстві Пілоса було зайнято близько 1000 рабинь з дітьми. Праця
чоловіків-рабів використовувалася мало.
Вони очолили ахейське вторгнення до Трої. Після Троянської війни
ахейські царства пересварилися через здобич й перестали підкорятися Мікенам.
«Впіймай помилку» Те к с т з п о м и л к а м и
У 1200 р. до н. е. на
території Греції з’явилися ахейські племена. Створена ними культура дістала
назву микенської. Вона була відкрита видатним німецьким археологом Р. Картером.
За часів розквіту мікенської культури Грецію очолювала Троя, царем якої був
Агамемнон. Серед найбільш видатних пам’яток цього часу можна назвати красиві
троянські
«Левові ворота»
циклопічної кладки. Під палацем царя Агамемнона знаходився знаменитий лабіринт,
в якому жив Мінотавр. Ахейці часто вели успішні війни. Запорукою успіху була
залізна зброя. Ахейська цивілізація була знищена в результаті нашестя
дорійських племен.
IV. Підбиття підсумків
роботи. Оцінювання
ТЕМА. Практичне заняття .Давньогрецьке
суспільство за поемами Гомера .
Як давньогрецька міфологія і релігія відображали світосприйняття людей.
Мета: дати характеристику поемам Гомера як історичному джерелу; . сформувати
уявлення про заняття населення у Греції в XI–VI ст. до н. е., вдосконалювати навички роботи
зі схемами, інформативними текстами, розвивати психологію співпраці ; виховувати
толерантне ставлення до своїх товаришів
Після цього уроку учні
зможуть:
• розповідати про Гомера і його часи , про поеми
«Іліада та «Одісея»;
• розповідати про заняття
та релігійні вірування стародавніх греків
• виступати перед
аудиторією;
• виявляти власне
ставлення до театрального мистецтва, взявши участь у рольовій грі.
Форма проведення уроку: практичне заняття
Обладнання: підручник, атлас, зошит
Методи навчання: навчально-дослідницькі
Форми : самостійна робота учнів на здобуття
та розширення знань
Прийоми : розповідь
учителя , робота з підручником, взаємонавчання у групах . колі . бесіда , гра « Пароль» .
І. Організація робочих місць учнів і готовності
класу до уроку .
ІІ Активізація пізнавальної діяльності .
Гра «Пароль»
ІІІ .Оголошення теми і мети уроку ,
навчальних завдань і очікуваних результатів.
Навчальні завдання та результати обговорюються спільно
з учнями .
ІV.Опрацювання навчального матеріалу.
1.Гомер і його
часи. Поеми Гомера «Іліада» та «Одіссея» як історичне джерело
У ч и т е л ь. Період XI–IХ ст. до н. е. вважають «гомерівським» — на честь
великого поета Гомера. Його поеми є важливим джерелом
інформації про життя стародавніх греків. Питання про час створення та авторство цих творів вже у давнину
було предметом суперечок. Сім міст вже того часу сперечалися за право вважатися
батьківщиною Гомера. Сучасні вчені встановили
приблизний час створення поем — VIII ст. до н. е. Що стосується авторства,
то Гомер, ймовірно, зібрав і переробив тексти
мандруючих співаків — аедів, які з покоління в покоління передавали оповіді про
Троянську війну та її героїв.
Заслуховуються повідомлення
учнів про Гомера та його поеми «Ілліада та «Одісея»
Учитель пропонує навести уривки з поем, в яких йдеться про життя
греків.
Учні опрацьовують уривки, надані вчителем і надають відповіді:
1. Територію Греції вкривали ліси.
2. Там водилися олені,
кози, зайці, вепри, леви.
3. Греки займалися сільським
господарством, вирощували корів, коней, мулів, свиней, овець.
4. Греки видобували руду: мідну й золоту.
5. Греки займалися ремеслом. Були майстерними теслярями,
кораблебудівниками, будівельниками, ткачами, чинбарями.
6. У греків були царі. Влада царя була спадковою.
Заслуховуються повідомлення учнів про Гомера
та його поеми «Ілліада та «Одісея»
Практичне заняття
проходить у формі гри-подорожі .
Діти об’єднуються у
три групи. Кожна група має завдання .
1 група-Розвиток
сільського господарства
2група –Ремесло і
торгівля
3 група -Давньогрецька міфологія і релігія
Опрацювання
навчального матеріалу завершує узагальню вальна бесіда на тему «Моя уявна подорож до Греції»
V.Узагальнення і систематизація знань, умінь.
Взаємонавчання у
колі .Бесіда
VI.Підбиття підсумків уроку ,оцінювання
пізнавальної діяльності учнів на уроці.
VI
Домашнє завдання 1.Опрацювати відповідний
параграф підручника .
2.Заповнити у зошиті таблицю «Боги стародавніх греків»
Мета: сформувати уявлення про суспільні
відносини в Греції в VIII–VI ст. до н. е., вдосконалювати навички роботи зі схемами , інформативними текстами ; виховувати у школярів повагу до історичного
минулого .
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історичний атлас.
Методи навчання: інформативно- рецептивні , репродуктивні
Форми : розповідь –поясненя , самостійна
робота учнів на здобуття та розширення знань
Прийоми : розповідь
учителя , робота з підручником , самостійна робота.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація знань
Самостійна робота
Кожна правильна
відповідь оцінюється у 3 бали.
Варіант № 1
Гестія
|
а
|
Бог війни
|
Відповіді
1 — г;
2 — д;
3 — б;
4 — в;
5 — а;
6 — е
|
|
2
|
Артеміда
|
б
|
Бог-коваль
|
|
3
|
Гефест
|
в
|
Батько всіх богів і людей
|
|
4
|
Зевс
|
г
|
Богиня домівки
|
|
5
|
Арес
|
д
|
Богиня Місяця і полювання
|
|
6
|
Аїд
|
е
|
Володар підземного світу
|
3. Вставте слова
замість пропусків.
Старогрецькі міфи,
поеми Гомера збагатили мови багатьох народів прекрасними образними виразами.
Причину сварки ми називаємо ... , довгі, сповнені пригод мандри — ... ,
брехливі обіцянки порівнюємо зі співом солодкоголосих ... . («Яблуко розбрату»; «одіссея»;
«сирени»)
4. Впишіть пропущені
букви в імена
дійових осіб поем
«Іліада» та «Одіссея».
Є...а — красуня, через
яку почалася Троянська війна (Єлена);
П...м — цар Трої (Пріам);
А…н — владика Мікен,
ватажок греків у Троянській війні (Агамемнон);
О…й — головний герой
однієї з гомерівських поем (Одіссей);
С…а — морське
чудовисько, змія з шістьма головами (Сцилла).
Варіант № 2
1. Співвіднесіть імена
богів
1
|
Діоніс
|
а
|
Богиня
землеробства і родючості
|
Відповіді
1 — д;
2 — г;
3 — б;
4 — в;
5 — е;
6 — а
|
2
|
Афіна
|
б
|
Вісник
богів
|
|
3
|
Гермес
|
в
|
Бог
Сонця, світла і правди
|
|
4
|
Аполлон
|
г
|
Богиня
мудрості та війни
|
|
5
|
Гера
|
д
|
Бог
виноградарства і виноробства
|
|
6
|
Деметра
|
е
|
Покровителька
сім’ї і родинного життя
|
3. Вставте слова
замість пропусків.
Давньогрецькі міфи,
поеми Гомера збагатили мови багатьох народів прекрасними образними висловами.
Підступний подарунок ми називаємо …, вкрай запущену ситуацію — ...,
необхідність вирішити вкрай складне питання та уникнути небезпечних наслідків —
пройти між ... і ... (Троянський кінь, Авгієві стайні, Сцилла і Харібда)
4. Впишіть пропущені
букви в імена дійових осіб поем «Іліада» та «Одіссея».
П...с — троянський
царевич, один з головних винуватців війни з греками (Парис);
П…м — одноокий велетень
(Поліфем);
С…и — злі
напівжінки-напівптахи (сирени);
Г…т — бог-коваль, що
допомагав грекам у Троянській війні (Гефест);
А…а — богиня, якій
дісталося золоте яблуко (Афродіта);
Г…р — царевич,
військовий вождь Трої (Гектор).
ІІ. Вивчення нового
матеріалу
Коментована робота зі
схемою
У ч и т е л ь.
У Греції вони не мали жодних прав і до них ставилися як «знарядь,
що розмовляють»: вони були позбавлені будь-якої власності, були предметом
купівлі-продажу, не могли одружуватися, діти рабинь вважалися приплодом і теж
ставали рабами. Греки іноді відпускали своїх рабів на волю, але й в цьому
випадку вони залежали від колишнього господаря, який ставав їх покровителем.
У сільському господарстві праця рабів використовувалася мало,
зазвичай вони працювали на рудниках, каменоломнях та в ремісничих майстерних.
У XI–VI ст. до н. е.
відбуваються суттєві зміни у громадському житті грецьких полісів. Зміни були
здійснені за часів правління архонта Солона, тиранів Пісистрата і Клісфена
Поява писаних законів .
Самостій на робота з підручником .
Опрацювати відповідний пункт
підручника і дати відповідь на запитання :
У чому полягала роль писаних законі у Греції?
У ч и т е л ь.
Грецька колонізація почалася в VIII ст.
до н. е., але її результати стали вдчутними лише через сто років. Перший
розквіт грецьких міст-держав припадає на VII–VI ст. до н. е. Саме тоді
виникають нові споруди, винаходи, порядки. Водночас вібувається загострення
відносин між демосом та аристократією: починаються повстання демосу. Вожді народу захоплювали верховну владу силою та ставали тиранами.
Тирани встановлювали своє панування силою та вершили справи на
власний розсуд. Багато тиранів походили із знатних родин, але вони виступали
проти аристократії, щоб догодити демосу та керувати ним. Вони прагнули бути
сильними і великими правителями. Тирани сприяли розвитку ремесла й торгівлі,
будували кораблі, завойовували сусідні області та острови.
Але, прийшовши до
влади, вони виганяли безліч знатних громадян, побоюючись за свою владу,
переслідували та вбивали не тільки своїх ворогів, але й ні в чому не винних
людей.
Правили тирани зазвичай недовго. У кращому разі тирану
вдавалося передати свою владу тільки сину, але започаткувати нову династію їм
не вдавалося ніколи. Рано чи пізно демос
розчаровувався в жорстоких правителях та позбувався їх.
ІІІ. Закріплення знань
Бесіда за питаннями
1. Хто такі аеди?
2.. Назвіть права та обов’язки грецьких громадян.
3. Розкажіть про тиранію Пісистрата.
IV. Підбиття підсумків роботи. Оцінювання
УРОК 34
ТЕМА. Велика грецька
колонізація .Заснування античних
грецьких поселень на території України.Взаємини греків і місцевого
населення.Утворення світу античних грецьких полісів .
Мета: продовжити роботу з
формування поняття «державність», порівнювати державу в Афінах і Спарті,
засвоєння нових понять і термінів: «акрополь», «аристократи», «демос»,
«ареопаг», «архонти», «борговий камінь», «оратор», «реформи», «гопліти»,
«метеки», «народні збори», «періекі», «ілоти».; виховувати культуру спілкування .
Тип уроку :комбінований урок
Методи навчання: навчально-дослідницькі, репродуктивні ,«Сформулюй поняття». «Мозковий штурм»
Форми : самостійна робота учнів на здобуття
та розширення знань
Прийоми : Евристична бесіда , робота з історичним атласом ,робота з контурною картою ,«Запитання»
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент
ІІ. Актуалізація знань
Історична розминка
Учні дають визначення
термінам, поняттям, називають імена:
1. Бог підземного
царства. (Аїд)
2. Південна частина
Греції. (Пелопоннес)
3. Священні рослини
стародавніх греків. (Пшениця, олива, виноград)
4. Ринкова площа. (Агора)
5. Богиня полювання. (Артеміда)
6. Вища точка Греції. (Олімп)
7. «Ахіллесова п’ята».
8. «Троянський кінь».
Робота зі «сліпою»
картою
а) Позначити частини
Греції; моря — Егейське, Іонічне, Середземне; міста — Афіни, Спарта, Коринф;
гору Олімп.
б) показати на карті
частини Греції, охарактеризувати клімат, природні умови, заняття населення.
Евристична бесіда
1. Боги Стародавньої
Греції.
2. Відносини між людьми
і богами.
3. Гомер — мандруючий
співак.
4. Поеми Гомера
«Іліада» та «Одіссея».
ІІІ. Викладення нового
матеріалу
Велика грецька
колонізація
У ч и т е л ь. Як ви
вважаєте, що означає поняття «колонізація»?
Метод «Мозкового
штурму».
Відповіді учнів вчитель
записуються на дошці.
Результати роботи
фіксуються в зошиті.
Метод «Сформулюй
поняття».
Поняття фіксуються в
зошиті
Схема «Давньогрецький
поліс»
Колонія — поселення, засноване
вихідцями з інших держав.
Колонії засновували
багато грецьких полісів, але Афіни ніколи. Колоністи ніколи не втрачали зв’язку
з містами, звідки вони прибули.
Метрополія — материнські міста.
У ч и т е л ь.
У багатьох грецьких
містах розвивалися ремесло й торгівля. Торговці везли товари до інших країн,
розташованих на берегах Середземного моря та морів, що містилися неподалік,
наприклад, Чорному морі. Грецький письменник та історик Геродот наводить дві
назви цьому морю: Понт Евксинській (Гостинний) і Понт Авксинській
(Негостинний). Для ведення торгівлі будувалися торгові факторії, які згодом
перетворювалися на поселення — колонії.
Використовуючи метод
«Мозкового штурму», учні з’ясовують причини, що спонукали греків до
переселення.
Результати роботи
фіксуються в зошиті.
Причини грецької
колонізації:
1. Розвиток торгівлі.
2. Зростання населення
(перенаселення, відсутність земель, придатних для землеробством).
3. Захоплення землі
аристократами, пошук селянами нових земель.
4. Переможені у
боротьбі за владу в полісі мали залишити батьківщину.
Вчитель ставить питання
учням:
1. Куди ж прямували
грецькі переселенці?
2. За допомогою карти
атласа визначте напрямки переселення?
3. Які території
освоювали греки?
Робота з історичним
атласом
Карта «Велика грецька
колонізація VIII–VI ст. до н. е.» і складання схеми «Напрямки грецької
колонізації».
Грецькі міста –колонії на території сучасної
України.
Робота з контурною картою.
1.Знайдіть на карті і назвіть
найвідоміші грецькі колонії на Північному Причорномор῾ї
2. На яких півостровах у гирлах яких рік вони були засновані?
3.Визначте як греки засновували нові землі : велику територію чи тільки
узбережжя ? Поясніть їх вибір .
5.Назвіть народ який жив поряд з греками в Північному причорномор῾ї .
IV. Закріплення нового
матеріалу
Прийом «Запитання» Учні складають запитання , які починаються на слова –запитання .,і
дають відповіді на них .
V. Оцінювання навчальної діяльності учнів
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал за
підручником, вміти давати розгорнуті відповіді на запитання підручника
ТЕМА. Обєднання Аттики . Законодавча реформа .Ліквідація тиранії в
Афінах .Завершення формування Аінського поліса .
Мета: охарактеризувати
розвиток Аттики (географічне положення, клімат, заняття населення); описати
місто-державу Афіни; простежити процес формування суспільства і держави в
Афінах; розкрити причини класової боротьби між аристократами і демосом;
познайомитися з реформами Солона і визначити їх історичне значення; формувати
вміння володіти понятійним апаратом теми, хронологією, опрацьовувати схеми,
карти, картини, тексти підручника; виховувати у школярів повагу до історичного
минулого, толерантне ставлення до оточуючих.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань.
Наочність та обладнання:
історична карта «Стародавня Греція», схема «Утворення держави», роздавальні
схеми «Населення Аттики у VII ст. до н. е.», картини «Порт Пірей», «Афінські
збори», «Афінський акрополь»
Основні поняття: «поліс», «акрополь»,
«агора», «держава», «аристократи», «демос», «реформи», «демократія».
Основні дати: VII–VI ст. до н. е. —
утворення Афінської держави, 594 р. до н. е. — реформи Солона.
Методи навчання: прблемно-пошуковий
Форми : проблемне завдання
Прийоми : робота з
картою . «Мікрофон»
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
II. Мотивація теми
Вчитель пропонує учням назвати країни Стародавнього світу, з якими вони познайомилися раніше.
Один з учнів у цей час показує ці країни на карті. Особлива увага акцентується
на географічному положенні Стародавньої Греції. З цією метою вчитель проводить
маленьку гру-розминку.
Вчитель виголошує
вислови, слова, а учні визначають, які з них стосуються історії Стародавньої
Греції.
Вчитель зачитує з дошки
проблемне завдання і повідомляє, що учні будуть нагороджені високими балами,
якщо знайдуть правильне вирішення зазначеної проблеми.
Довести, що в VII–VI
ст. до н. е. в Афінах утворилася рабовласницька держава з елементами обмеженої
демократії.
III. Вивчення нового
навчального матеріалу
Заняття населення
Учитель ставить
запитання до учнів:
• Як природні умови
Аттики визначали основні заняття населення?
Відповіді дітей.
Розповідь вчителя про Афіни як центр Аттики. Вводяться нові
поняття
«агора», демонструються картини.
Афінське суспільство
Вчитель повідомляє
матеріал про торгівлю з іншими країнами, демонструється картина «Порт Пірей».
Поступово вчитель підводить учнів до питання «Утворення держави».
Учні згадують поняття «нерівність», «класи», «держава» й
опрацьовують схему.
Учитель просить учнів порівняти поняття «держава» і «країна»
Вчитель знайомить учнів з новими поняттями
«аристократи» і
«демос». Розповідь
супроводжується роботою з роздавальними схемами
«Населення Аттики у VII ст. до н. е.».
Для учнів, що встигають на низькому і середньому рівнях,
пропонується завдання пояснити схему на дошці.
Запитання про народні збори в Афінах опрацьовується за допомогою
картини
Вчитель розповідає про
джерела рабства, особлива увага приділяється виникненню боргового рабства.
Учням пропонується
матеріал про життя аристократів, підкреслюється право аристократів на керування
державою.
Запитання до учнів
• Чиї інтереси захищала
Афінська держава?
На допомогу учням
творча група демонструє сценку «Розмова аристократа з купцем». Бажано, щоб
учасники цієї групи були емоційними й артистичними. Заздалегідь їм роздаються
слова і готуються костюми.
Вчитель розповідає про
боротьбу між демосом та аристократами і підводить учнів до останнього запитання
теми.
Учитель ставить
запитання до учнів:
2. Чи було скасовано рабство взагалі в Афінах?
3. Чому Солон не позбавив аристократів землі?
4. Яке значення в історії Афін мали реформи Солона?
Вводиться поняття
«демократія».
IV. Закріплення нового
матеріалу
«Мікрофон»
1. Необхідно довести,
що в Афінах утворилася держава, що вона мала рабовласницький характер.
2. Афінська держава
мала елементи обмеженої демократії.
V. Оцінювання
навчальної діяльності учнів
VI. Домашнє завдання
УРОК 36
ТЕМА. Практичне заняття . Спартанський
поліс .Побут та виховання спартанців.
Мета: дати характеристику спартанському полісу ; . сформувати уявлення
про побут та виховання спартанців., вдосконалювати навички
роботи зі схемами, інформативними текстами, розвивати психологію співпраці.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
• розповідати у чому особливості спартанської держави
• розповідати
про побут і виховання
спартанців
• виступати перед аудиторією;
Форма проведення уроку: практичне заняття
Обладнання: підручник, атлас, зошит
Методи навчання: навчально-дослідницькі
Форми : самостійна робота учнів на здобуття та
розширення знань
Прийоми : розповідь учителя , робота з підручником,
взаємонавчання у групах . колі . бесіда
, гра « Пароль» .
І. Організація робочих місць учнів і готовності
класу до уроку .
ІІ Активізація пізнавальної діяльності . Кросворд .Розгадавши кросворд учні дізнаються яке місто-державу
будуть досліджувати під час практичної роботи .
ІІІ .Оголошення теми і мети уроку ,
навчальних завдань і очікуваних результатів.
Навчальні завдання та результати обговорюються спільно
з учнями .
ІV.Опрацювання навчального матеріалу.
1. Виникнення
спартанської держави .
Робота з
підручником .Опрацювати пункт « Виникнення
спартанської держави .»
Скласти короткий
план тексту .
Найзмістовніший план записується на
дошці .
Користуючись планом розповісти про виникнення.
спартанської держави
2. Державний устрій і
суспільне життя Спарти.
Робота з
документами у малих групах.
Спираючись на думки
давніх і сучасних істориків , розкажіть про суспільний устрій Спарти.
3. Побут спартанців .
Розповідь вчителя .
Бесіда за
запитаннями .
Як ви
розумієте вислів «спартанський спосіб
життя»
4.Спартанське
виховання .
Робота з історичним
джерелом «Із праці Плутарха «Життєпис
Лікурга»»
1).Про що
розповідається в наведеному джерелі ?
2)Які
особливості виховання хлопців і дівчат
вас здивували?
3)Яке значення , на
вашу думку, надавали спартанці вихованню дітей?
V.Узагальнення і систематизація знань, умінь.
Сенкан «Спарта»
VI.Підбиття підсумків уроку ,оцінювання
пізнавальної діяльності учнів на уроці.
VI
Домашнє завдання 1.Опрацювати відповідний
параграф підручника .
2. Підготуватися до
уроку узагальнення .
ТЕМА. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗА ТЕМОЮ «
Становлення Античної Грецької цивілізації»
Мета: узагальнити знання
учнів з теми; перевірити вміння застосовувати набуті знання, роботи в групах,
користуватися додатковою літературою; виховувати толерантне ставлення учнів
одне до одного, інтерес до предмета.
Тип уроку: систематизації та
узагальнення знань.
Форма проведення: урок-гра.
Обладнання: картки з тестами,
конверти із шифровками.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна
частина
Клас розбивається на 3
команди (по рядах).
У ч и т е л ь. Наш урок
проходитиме у вигляді гри, яка називатиметься
«Випуск у школі
розвідників».
ІІ. Основна частина
I тур
Визначити тему гри
(тести).
На тестові
завдання команди можуть
відповідати разом, але
краще розбити всі завдання на кілька груп і розподілити між гравцями.
Тоді робота виконуватиметься швидше й продуктивніше.
1. Брата-близнюка Геракла, що допомагав герою
здійснювати подвиги, звали ... :
а) Іфіїкул;
б) Полідевк;
в) Порцій.
2. У стародавніх греків
веселу гулянку називали знайомим нам серйозним словом ... :
а) колоквіум;
б) конференція;
в) симпозіум.
3. На монетах стародавньої Критської держави було викарбуване
зображення ... :
а) Геракла;
б) Мінотавра;
в) Афіни.
4. Відповідно до грецького
міфу, дельфіни, що чули його спів на палубі корабля, під час катастрофи
врятували поета:
а) Аріона;
б) Піндара;
в) Орфея;
г) Одіссея.
5. Найбільш винахідливим і кмітливим міфологічним героєм, що брав
участь у поході до стін Трої, був:
а) Одіссей;
б) Ахілл;
в) Аякс;
г) Гектор.
6. Богиня правосуддя Феміда у правій руці тримає терези, а в лівій:
а) дзеркало;
б) блискавку;
в) меч;
г) скіпетр.
7. Прекрасна Єлена, через яку розпочалася Троянська війна, була
дружиною:
а) володаря Мікен
Агамемнона;
б) спартанського царя
Менелая;
в) Александра Македонського.
8. Знаменитий афінський Парфенон був присвячений богині:
а) Афіні;
б) Гері;
в) Артеміді.
9. У стародавніх греків був звичай присвячувати дифірамби тільки
богу:
а) Зевсу;
б) Аполлонові;
в) Діонісу.
10. Ріку, що відокремлює
царство мертвих від царства живих, греки називали:
а) Аїд;
б) Пекло;
в) Сатана;
г) Стікс.
11. Дочок Зевса Клото,
Лахесис і Антропос у древніх міфах називали:
б) герперами;
в) музами.
12. Лабіринт, у якому жив
легендарний Мінотавр, знаходився на острові:
а) Лесбос;
б) Кіпр;
в) Крит;
г) Мальта.
13. Старого, що перевозив
душі через ріку Стікс у царство мертвих, звали:
а) Циклоп;
б) Харон;
в) Аїд;
г) Пірон.
14. Боги, яких вшановували
стародавні греки, жили на горі:
а) Олімп;
б) Афон;
в) Арарат;
г) Джомолунгма.
15. Орфей тішив слух
греків грою на:
а) скрипці;
б) кіфарі;
в) лютні;
г) сопілці.
16. Коли греки захопили
Трою, то запропонували її жителям узяти щось одне із власного майна. Троянец
Еней як найдорожче виніс на плечах:
а) мішок золота;
б) вузлик з домашнім
начинням;
в) старого батька;
г) книги.
17. Юнака, який прагнув
уникнути переслідувань з боку Аполлона і перетворився на дерево, звали:
а) Тополя;
б) Кедр;
в) Кипарис;
г) Каштан.
18. Вінок, що прикрашав
голову бога Гіпноса, був сплетений із квітів:
а) рож;
б) кульбаб;
в) фіалок.
19. Давньогрецький сатир,
що ризикнув змагатися з Аполлоном у мистецтві гри на флейті, через що був
жорстоко покараний:
а) Марсій;
б) Фрігій;
в) Порцій.
20. Згідно з міфами, їжею
богів Олімпу служила:
а) акація;
б) фіалка;
в) амброзія.
21. Поему Гомера «Одіссея»
переклав російською мовою:
а) О. Пушкін;
б) В. Жуковський;
в) М. Лермонтов;
г) М. Некрасов.
22. Згідно з грецькою
міфологією, музою — покровителькою історії була:
а) Кліо;
б) Талія;
в) Терпсихора;
г) Мельпомена.
Правильна відповідь: міфологія Стародавньої Греції (максимальна кількість балів — 22).
II тур «Розгадай шифровку»
На столі вчителя лежить
3 конверти із шифровками. Командам необхідно вибрати собі завдання і,
розшифрувавши, виконати його.
1-е з а в д а н н я. Знайдіть на карті і позначте
прапорцем місто Афіни.
ЬТІДЙАНЗ АН ІТРАК І ЕТЧАНЗОП МЕЦРОПАРП ОТСІМ ИНІФА.
2-е з а в д а н н я.
Виберіть із переліку тільки географічні назви:
Пелопоннес; Тесей; Крит; Троя; Мінос; Аполлон; Афіни; Тритон; Артеміда;
Одіссей; Олімп.
1-е з а в д а н н я.
Знайдіть на карті і позначте прапорцем острів Крит.
ВІРТСО ТИРК.
2-е з а в д а н н я. Виберіть із переліку тільки героїв міфів:
Зевс; Аріадна; Егей; Пан; Ерос; Тесей; Арес; Парис; Ніка; Геба;
Ахілл.
1-е з а в д а н н я. Знайдіть на карті і
позначте прапорцем гору Олімп.
2-е з а в д а н н я.
Виберіть із запропонованого переліку тільки грецьких богів:
Аргус; Уран; Ікар; Крит; Арес; Ніка; Океан; Земфір; Зевс; Гомер;
Феміда; Едіп.
Правильність виконання
1-го завдання оцінюється в 6 балів (3 — за розшифровку і 3 — за виконання
завдання на карті), 2-го завдання — 5 балів (по 1 балу за кожне правильне
ім’я). Усього — 11 балів.
III тур «Відгадай героя твору»
Кому належать слова? Із
якого твору наш герой?
1. «Лише я винний у загибелі Патрокла! Не буде мені спокою, поки не
помщуся ненависному Гектору». (Ахілл, поема «Іліада»)
2. «Якщо залишишся живий, заміни чорне вітрило на біле. Нехай він
здалеку засвідчить твою перемогу». (Егей, міф про Тесея)
3. «Віддай яблуко мені, і я зроблю тебе за це могутнім царем,
володарем всієї Азії». (Гера, міфи про Троянську війну)
4. «Прив’яжи нитку біля входу і, просуваючись лабіринтом, розмотуй
клубок. За допомогою цієї нитки ти знайдеш зворотний шлях». (Аріадна, міф про
Тесея)
5. «Не засуджуйте нещасного батька. Так, мені нікого звинувачувати в
загибелі сина! Знаю, знаю, людина — не птах. Але надзвичайно прекрасний
створений богами світ, коли дивишся на нього з висоти». (Дедал, міф про
Дедала та Ікара)
6. «О, владико морів! Нехай Одіссей ніколи не побачить вітчизни. Якщо
ж волею долі він досягне Ітаки, нехай повернеться один, на чужому кораблі і
нещастя знайде у своєму будинку». (Поліфем, поема
«Одіссея»)
Бали за відповідь:
герой — 2 бали, літературний твір — 2 бали. Максимум — 8 балів.
ІV. Підбиття підсумків. Оцінювання результатів уроку
V. Домашнє завдання
Написати невеликий твір на тему «Моя подорож з Одіссеєм».
Немає коментарів:
Дописати коментар